Wydarzenia: Rio +20

Zrównoważone miasta?
Od 4 do 6 czerwca 2012 r. potrwa Szczyt Ziemi, nazywany także Rio +20. Będzie to okazja do podsumowania efektów osiągniętych w wyniku spotkania w 1992 r. Jednym z nich są tzw. Agendy 21 (przeczytaj artykuł).

Przyszłoroczne spotkanie w Rio de Janeiro jest organizowane przez Stakeholder Forum for a Sustainable Future. Jego celami są przypomnienie deklaracji dotyczących zrównoważonego rozwoju oraz próba zmierzenia się z nowymi wyzwaniami.

Szczyt będzie się koncentrował na dwóch głównych wątkach: zielonej ekonomii, jako sposobu na zwalczanie ubóstwa oraz budowie ram instytucjonalnych dla zrównoważonego rozwoju.

Chińskie dziury
W internecie dostępna jest mapa miast, które działają na rzecz zrównoważonego rozwoju (zobacz ilustrację do tekstu). Jej nawet pobieżna analiza pokazuje obszary na ziemi, które mogą niweczyć starania wszystkich pozostałych, aby doprowadzić do zmniejszenia eksploatacji otaczającego nas środowiska.

Białe plamy to Chiny, Rosja i prawie cała Azja Środkowa. Oczywiście, ubóstwo i brak dostępu do internetu mogą mieć znaczenie, ale liczba miast aktywnych we wschodniej Afryce sugeruje jednak coś innego.

Informator o założeniach szczytu Rio +20