Definicje: Co to jest neurourbanistyka (neurourbanism)?

Z cienia Mantui
Neurourbanistyka (neurourbanism) to termin zaproponowany w 2008 r. przez włoskiego architekta Marco Frascariego. Zresztą on sam mówi, że jest "neuroarchitektem".

Nowa nauka ma być próbą przeniesienia osiągnięć m.in. neurobiologii na tkankę miasta i przez to tworzenie miejsc lepiej dopasowanych do potrzeb i uczuć ludzi. Marco Frascari jest obecnie dyrektorem Azrieli School of Architecture and Urbanism na kanadyjskim Uniwersytecie Carltona. Wcześniej wykładał m.in. na Harvardzie i Columbia University.


Pomysł na neuromiasto
W ciągu ostatnich czterdziestu lat badania neurologiczne, neuropsychologiczne i nauki poznawcze zmieniły wiele definicji dotyczących sposobu działania naszego umysłu i ciała. Zdaniem Frascariego ich przełożenie na język urbanistyki spowoduje, że w myśleniu o mieście odejdziemy tylko od kategorii ekonomicznych i zaczniemy także myśleć o szczęściu oraz przyjemności.

Obecnie największym wyzwaniem neurourbanistyki jest próba odpowiedzi na pytanie w jaki sposób polepszyć dobrostan i świadomość mieszkańców przez znalezienie odpowiedniej architektury dla środowiska miejskiego.


Prezentacja idei neurourbanistyki