Ekologia: Jak stworzyć zrównoważone miasto? - wersja Siemensa

Ekofundamenty miasta wg Siemensa
8 sierpnia 2011 r. odbędzie się wycieczka po Chicago zorganizowana przez koncern Siemens. Jej celem będzie pokazanie działających już rozwiązań ekologicznych i dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Jest ona jedną z pięciu, które odbywają się w całych Stanach Zjednoczonych w tym roku. Niemiecka firma jest kolejną, która zaczyna promować zrównoważony rozwój miejski (sustainable cities) po Philipsie (przeczytaj tekst) i IBM (przeczytaj tekst).Siemens upatruje szansę na zrównoważenie rozwoju miast w działaniach w skali sąsiedztwa oraz oferowanych przez nich technologiach. Zostały one pogrupowane w cztery tematy: zrównoważony rozwój, zielone budynki, ślad ekologiczny, zarządzanie wodą.

Na kłopoty Velaro
Na stronie internetowej podane zostały konkretne przykłady urządzeń, które mogą zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Siemens Velaro, szybki pociąg czwartej generacji, spala na podróżnego 0,325 l. paliwa na 100 km. Samochód o takiej efektywności paliłby 1,6 l. / 100 km.

W wypadku budynków koncern proponuje zintegrowane zarządzanie budynkiem (total building solutions). Pozwala ono na zoptymalizowanie wykorzystania energii. Należy bowiem pamiętać, że budynki zużywają 40 proc. światowej energii i odpowiadają za emisję 21 proc. gazów cieplarnianych.

Wprowadzenie do produkcji przez Siemensa paneli słonecznych, elektrowni wiatrowych i nowoczesnych środków transportu masowego, pozwoliło na ograniczenie w 2010 r. światowej emisji o 267 milionów ton dwutlenku węgla. Koncern posiada także szereg usprawnień w zakresie zarządzania oczyszczalniami wody.

Raport o zrównoważonych rozwiązaniach miejskich