Film: Rower w mieście prezydenta

Małe a cieszy
W 2008 r. ruszył w Waszyngtonie test projektu udostępniania rowerów miejskich (bike sharing system - przeczytaj artykuł). Na początku do dyspozycji mieszkańców i turystów oddano 120 rowerów. Po trzech latach Capital Bikeshare to 1100 jednośladów i 110 stacji wypożyczania. Porównanie oddziaływania obu systemów potwierdza tezę, że fazy testowe nie do końca pokazują prawdziwe rezultaty.

Dzisiaj Capital Bikeshare to 40 tys. zarejestrowanych użytkowników i tyle samo wypożyczeń rowerów każdego dnia. Sprzęt jest dostępny przez cały rok. Pierwsze 30 min. jest bezpłatne, a później opłaty naliczane są co pół godziny. Można też kupić karnety jednodniowe, pięciodniowe i miesięczne oraz roczne. Opłata za cały dzień to 5 dolarów, czyli ok. 15 zł.

Rower w stylu on-line
Wypożyczający mają dostęp do aplikacji na telefony komórkowe. Umożliwia ona sprawdzenie czy w danej stacji są rowery. Sam wynajem odbywa się przy pomocy specjalnego klucza, który otrzymuje się po zarejestrowaniu w systemie. Wypożyczenie do pięciu dni jest możliwe także przy wykorzystaniu tylko karty kredytowej.

Mieszkańcy Waszyngtonu zwracają uwagę, że rowery zmieniły ich styl życia. Mnóstwo osób w garniturach i garsonkach podróżuje do pracy i na spotkania właśnie przy wykorzystaniu dwóch kółek. Czerwone rowery stały się nowym symbolem miasta.

Jesienią tego roku Capital Bikeshare wzbogaci się o kolejne 256 rowery w 18 stacjach. Jest to największy system udostępniania rowerów w Stanach Zjednoczonych.

Film o zmianach w Waszyngtonie