Przykłady: Przestrzenie publiczne dla Międzychodzia

Zielony Międzychód
Na początku czerwca 2011 r. Towarzystwo Urbanistów Polskich wyłoniło najlepsze przestrzenie publiczne w kraju (przeczytaj artykuł o konkursie). Wśród wyróżnionych realizacji znalazł się projekt "Zielona przestrzeń – rewitalizacja miasta poprzez tworzenie i łączenie terenów zielonych w Międzychodzie". Dzięki uprzejmości urzędu miasta przedstawiamy dzisiaj czytelnikom NaszaPrzestrzen.pl pełną informacje o tym pomyśle.14:10915
Międzychód to dziesięciotysięczne miasto w Wielkopolsce. Jest malowniczo położone wśród zieleni i jezior. W ramach projektu powstało czternaście przestrzeni publicznych wraz z łączącymi je powiązaniami komunikacyjnymi. Skala miasta i projektu jest zaskakująca. Wszak blisko ośmio-milionowy Londyn, realizuje program "raptem" 100 przestrzeni publicznych (przeczytaj artykuł o projekcie).

Władze Międzychodu postanowiły uczynić z przestrzeni publicznych nową wizytówkę miasta. Cel programu rewitalizacji został oparty właśnie o ich odtworzenie. Obejmował budowę, odbudowę i nadanie nowej funkcji Parkowi im. Oskara Tietza nad Jeziorem Kuchennym, zabytkowej alei drzew w dzielnicy Lipowiec, promenadzie wokół jeziora oraz starego młyna, a także stworzenie terenów zielonych przy Przystani nad Wartą i na terenie Starego Miasta.

"Wodny rynek"
Interesujące jest podejście do zbiorników wodnych wśród których położony jest Międzychód. Obszar Jeziora Miejskiego wraz z terenami nadbrzeżnymi mają stać się „wodnym rynkiem” miasta a także zwornikiem układu komunikacji rowerowej i pieszej. Miasto będzie miało więc aż dwa rynki - betonowy i wodny.

Wszystkie wymienione tereny zostały połączone ścieżkami rowerowymi i chodnikami, co doprowadziło do stworzenia "zielonych tras". Pomysł miasta nie kończy się na inwestycjach, ale także zakłada animowanie miejsc, aby stale przyciągały mieszkańców. Pierwsze prace nad realizacją systemu zaczęto już w 2002 r.

W czynie społecznym
Projektantami realizacji było miejscowe studio Art Design. Jednak przy jego przygotowaniu i realizacji udało się zbudować szerokie partnerstwo. W pracach projektowych uczestniczyły m.in. Klub Integracji Społecznej, stowarzyszenie Ogrody Wodne i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

W realizację (w tym prace fizyczne) był zaangażowany klub, ale także Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Międzychodzkiej, Międzychodzkie Towarzystwo Turystyki i Sportów Wodnych, Uniwersytet Trzeciego Wieku (sadzenie drzew nad jeziorem i w parku), młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych (systematyczne wygrabianie terenów wokół kasztanowców) oraz młodzież ze szkół średnich (w ramach praktyk szkolnych).

Prezentacja projektu "Zielona przestrzeń"


Pełny opis projektu "Zielona przestrzeń"