Start-up: Społeczny rower

Sklep One Street
Od jesieni 2010 r. budapesztańskie stowarzyszenie zielonych realizuje program społecznego roweru (social bike business), który pozwoli osobom bezrobotnym znaleźć pracę przy produkcji i serwisowaniu jednośladów. Pomysł amerykańskiej organizacji One Street sprawdził się już w Stanach, Ugandzie i Czechach.

One Street to stowarzyszenie z siedzibą w Prescott w stanie Arizona. Sue Knaup - jego założycielka i dyrektorka - doszła do wniosku, że promocja komunikacji rowerowej musi się wiązać także z lokalną produkcją tych środków lokomocji.

Rower zza rogu
Większość rowerów jest obecnie wytwarzana w Azji przez minimalnie opłacanych pracowników i często fabryki niszczą naturalne środowisko. W dodatku serwis tego sprzętu w Europie czy Stanach jest znacznie utrudniony.

One Street postanowiło więc zaoferować program szkoleń dla osób bezrobotnych lub w inny sposób wykluczonych społecznie. Dzięki niemu mogą oni stać się wykwalifikowanymi pracownikami, serwisantami lub sprzedawcami rowerów w sklepach Social Bike Business.

Amerykanie na zasadzie franczyzy udostępniają partnerom z całego świata swój pomysł. Takie podejście pozwala nadzorować jakość sprzętu ii usług, a także tworzy globalną markę.

Ulotka prezentująca założenia programu