Transport: Czy znajdzie się miejsce dla auta?

Kliknij aby się przerazić
Wsiadając do samochodu i stojąc w korkach w śródmieściu często mamy proste rozwiązanie: więcej dróg i miejsc parkingowych. Takie zdroworozsądkowe myślenie niestety nie sprawdza się w praktyce.

Zielony kwadrat na grafice pokazuje ile miejsca zajęłyby samochody w centrum Katowic, gdyby wszystko inne wyburzyć. Blisko dwudziestoletnie badania ruchu samochodowego w Kalifornii pokazują także niezwykłe zjawisko wywołanego ruchu samochodowego.

Powyższa grafika została opracowana w ramach Małej Akademii Architektury prowadzonej przez inicjatywę Napraw Sobie Miasto (przeczytaj tekst o wernisażu akcji). Ilustruje ona prostą informację, że codziennie w śródmieściu stolicy Śląska próbuje zaparkować 60 tys. samochodów.

Na kłopoty na pewno nie autobana (śl. autostrada)
Kliknij aby zrozumieć
Fenomen ruchu wywołanego (induced traffic) został zbadany w trzydziestu hrabstwach w Kalifornii w latach 1973 - 1990. Wnioski z tych analiz pokazują zjawisko wzrostu ruchu samochodowego o 9 proc. w ciągu czterech lat od momentu powiększenia sieci dróg o 10 proc.

Oznacza to, że nie ma znaczenia jak mocno poszerzymy i wydłużymy nasze drogi, gdyż po czterech latach i tak zapełnią się w 90 proc.

Ilustracja przedstawia systemową analizę tego problemu opracowaną przez Piotra Magnuszewskiego z Centrum Rozwiązań Systemowych. Pełen tekst jest dostępny tutaj.