Porady: Jak opowiedzieć o swoim pomyśle?

A wystarczy komórka
Wymyślenie własnego projektu to tylko część zadania. Najważniejsze jest zdobycie poparcia innych. Większość działań w przestrzeni miasta ciężko jest realizować w pojedynkę.

Pozyskanie zwolenników nie jest takie trudne, jeśli ma się dostęp do internetu i poświęci chwilę na przygotowanie np. promocyjnego wideoklipu. Dzisiaj dziesięć porad jak to zrobić w najprostszy z możliwych sposobów.Portal Kickstarter.com opublikował poradnik dla swoich użytkowników, jak promować swoje pomysły. Jest on bardzo prosty i uniwersalny.

Porada 1. - Zrób wideo
Ruchome obrazki przyciągają uwagę ludzi. Film nie musi być doskonały, ważne, aby był. Nie masz się czego wstydzić to tylko zabawa!

Porada 2. - Zrób osobiste wideo
Nie kryj się za kadrami i obrazkami. Pokaż swoją twarz, aby ludzie wiedzieli komu mają pomóc. Wystarczy, że nagrasz parę słów przy pomocy kamery, którą masz w laptopie lub telefonie komórkowym. Pochwal się dotychczasowymi osiągnięciami, aby inni wiedzieli z kim mają doczynienia.

Porada 3. - Pamiętaj o podstawach
Jeśli wymyślasz niezwykle kreatywny film i zachwycające wideo, pamiętaj o:
  • przedstawieniu się,
  • powiedzeniu o swoim pomyśle,
  • zaproszeniu do pomocy i wytłumaczeniu dlaczego to jest ważne,
  • wyjaśnieniu jakie korzyści z realizacji pomysłu będą mieli inni,
  • podziękowaniu za pomoc.
Porada 4. - Planowanie
To jest Twoja prezentacja! Nie staraj się więc przygotowywać rozbudowanego scenariusza. Powiedz co, kiedy i gdzie chcesz zrobić oraz dlaczego to jest ważne.

Porada 5. - Światło
Najważniejsze jest światło. Nie chodzi tu o specjalne efekty, ale ostrość obrazu. Im więcej światła tym bardziej wyraźny obraz. Wykorzystaj więc wszystkie źródła oświetlenia jakie masz w domu i raczej nigdy nie kręć filmu po zmierzchu na ulicy. Jeśli mówisz do kamery skieruj snop światła na swoje oczy (np. przysłoń lampkę z biurka kartką papieru z dziurą pośrodku), dzięki temu zyskają one na energii.

Porada 6. - Dźwięk
Jeśli masz oddzielny mikrofon wykorzystaj go. Zwróć uwagę czy nagrywasz w cichym pomieszczeniu, a zwłaszcza nie słyszysz niskich dźwięków pralki, lodówki czy klimatyzatora. Nie używaj nigdy nagrań do których nie masz praw. Korzystaj z darmowych baz podkładów dźwiękowych np. Soundcloud.com.

Porada 7. - Nagrywanie
Przygotuj sobie trzy lub cztery punkty o których chcesz powiedzieć. Nie stresuj się i mów do kamery. Jeśli coś poplączesz mów dalej. Wytniesz to później. Nagraj pięć wersji swojej wypowiedzi. Najprawdopodobniej najlepsze będą pierwsza lub ostatnia.

Porada 8. - Montaż
Windows Movie Maker z pewnością wystarczy, aby zrobić dobry filmik. Szukaj w swoich pięciu wersjach dobrych momentów. Zwracaj uwagę nie tylko na ładnie wypowiadane zdania, ale także mimikę swojej twarzy i śmieszne zdarzenia. Złóż z nich ostateczne nagranie. Odpocznij i skróć o 25 proc. MUSISZ JE SKRÓCIĆ. Pierwsze 20 sekund jest kluczowe, aby utrzymać uwagę oglądającego. Czy udało Ci się w nich zawrzeć wszystkie istotne informacje?

Porada 9. - Kodowanie
Zapisuj plik w kodowaniu WMV z prędkością zapisu 1,5 Mbps. Jeśli plik wyjdzie bardzo duży zmniejsz prędkość zapisu.

Porada 10. - Przykłady
Oto linki do kilku dobrych przykładów opowieści o swoich projektach: