Postacie: Oczy Levina

Art-statistics
Golan Levin to amerykański naukowiec i artysta. To połączenie odległych sposóbów myślenia daje nieoczekiwane rezultaty w jego instalacjach.

Wielkie oko, które patrzy zdziwione na osoby wchodzące do budynku lub szablon street-artowy, pozwalający na prezentacje statystyk na ścianach budynków.

Gały i pokrętła
Większość projektów Golana Levina dotyczy interakcji w czasie rzeczywistym między dziełem sztuki a odbiorcą. W projekcie Eyecode komputer rozpoznaje ruchy gałek ocznych osób patrzących na instalacje, nagrywa je i wyświetla na płótnie. W ten sposób powstaje obraz złożony z oczu, wszystkich osób, które na niego patrzyły.

W projekcie Double-Taker sztuczne oko na wysięgniku zostało umieszczone przed wejściem do Pittsburgh Center for Art. System rozpoznawał ruchu ludzi w pobliżu budynku i kierował ramieniem z okiem, tak, aby ludzie mieli wrażenie, że patrzy się ono na nich.

Nie-szablonowy szablon
Golan Levin opracował także prosty wzór szablonu, który umożliwia prezentację statystyk w formie street-artu. Jest to metoda na zaskoczenie odbiorcy danymi, których w tym miejscu akurat się nie spodziewał. Wiele spośród nich jest bardzo alarmujących (przeczytaj tekst o warsztatach wizualizacji danych).

Prezentacja Golana Levina na TEDTalk