Przykłady: Stalowe parasole nad XIV-wiecznym zamkiem

Stalowe parasole
W 1973 r. Castell d’Emporda chciał kupić za swoje obrazy Salvador Dali dla żony. Właściciel nie uznał ich za dobrą walutę i odmówił sprzedaży.

W czerwcu 2011 r. u stóp tego zamku z 1301 r. stanęło dwanaście stalowych parasoli, tworzących industrialną (z zewnątrz) restaurację dla 200 osób.

Stal z betonu
Projekt "parasolowej' restauracji został wykonany przez Concrete z Amsterdamu. Powierzchnia lokalu to 200 m2. Całość instalacji została wykonana w dwa miesiące.

Właściciel przed projektantami postawił trudne zadanie. Mieli stworzyć otwartą przestrzeń, która mogłaby być wykorzystywana także zimą oraz szybko zamknięta w wypadku pojawienia się silnego wiatru.

Holendrzy zaproponowali dwanaście stalowych parasoli. Rdza na ich zewnętrznej stronie ma komponować się z wiekiem zamku. Wewnętrzna strona została pomalowana na biało.

Pod jednym z parasoli powstał bar dla gości, a przy sąsiednich miejsca do wygodnego siedzenia z kieliszkiem  ręku.

Przestrzeń między parasolami jest wypełniona szybami, aby goście restauracji mogli podziwiać architekturę budowli. Od 1999 r. znajduje się w niej ekskluzywny hotel.

Całą przestrzeń można szybko zamknąć dzięki ruchomym zasłonom. W ciągu kilku minut można je rozsunąć i ochronić gości przed porywami mistralu, który często wieje w tych okolicach.

Prezentacja filmowa