Rankingi: 100 najlepszych miejsc w Ameryce

Proste narzędzie do trudnych spraw
Do 15 października 2011 r. potrwa głosowanie na najlepszą setkę przestrzeni publicznych Ameryki Północnej. Konkurs został zorganizowany przez portal Planetizen i Project for Public Spaces. Wyniki zostaną ogłoszone 20 października.

W 2009 r. Planetizen przeprowadził pierwszy społecznościowy ranking największych miejskich myślicieli. W czołówce znaleźli się Jane JacobsAndrés DuanyChristopher Alexander (dosyć niezwykłe jest, że żadna z tych osób nie ma biogramu w polskiej Wikipedii!). Plebiscyty ogłaszane przez ten portal charakteryzuje otwartość. Każdy może zgłosić dowolną kandydaturę, na którą później głosują uczestnicy.

Lata doświadczeń
Project for Public Spaces (PPS) od lat 70. stara się wspomagać tworzenie dobrych przestrzeni publicznych. Opracowany przez nich schemat analizy sukcesu tego rodzaju miejsc wydaje się prosty. W rzeczywistości jednak wymaga dużej świadomości decydentów, którzy "ryzykują" oddanie tworzenia danego miejsca  w ręce ludzi z niego korzystających.

Organizatorzy głosowania zachęcają, aby przy ocenie miejsc kierować się właśnie tym prostym schematem wypracowanym przez PPS. Pozwoli to na kompleksowe spojrzenie na dane miejsce. Obecnie prym w plebiscycie wiodą: Roanoke City Market, Palace of Fine Arts and Lagoon w San Francisco i nowojorski High Line Park.

Chętni mogą głosować tutaj.