Film: Jak zmienić osiedle wspólnie z mieszkańcami? - Gdynia Chylonia

Matryca podjętych działań
Od 2008 r. blokowisko w dzielnicy Gdynia-Chylonia przechodzi niezwykła metamorfozę - zmianie się pod wpływem mieszkańców i ich pomysłów, które urzędnicy akceptują i finansują.

Ponad milion złotych został wydany na etap przygotowania projektów architektonicznych przebudowy osiedla. Urzędnicy mają przekonanie, że te pieniądze zwrócą się w przyszłości - mieszkańcy nie dopuszczą bowiem do dewastacji ich osiedla.


Problem - Chylonia
Ulice Zamenhoffa i Opata Hackiego w gdyńskiej Chyloni od lat były postrzegane, jako "obszary problemowe". Miasto przystępując do sporządzania planów rewitalizacji osiedla postanowiło zacząć nie od koparek, ale od sposobu myślenia o swoim otoczeniu przez mieszkańców blokowiska. Uruchomiono w 2009 r. Klub Osiedlowy "Apteka", który stał się forum dyskusji z mieszkańcami i miejscem, gdzie mogli się sami spotykać.

W przetargu na projekt architektoniczny zagospodarowania osiedla gdyński magistrat wpisał warunek, że projekt musi powstać we współpracy z mieszkańcami. Biuro nie konsultowało tylko gotowego projektu, ale zasięgało opinii ludzi na każdym etapie prac.

Głos mieszkańców
Co więcej urzędnicy zostali zobowiązani do nieingerowania w projekt, chyba że zaproponowane pomysły były niezgodne z przepisami. Wysiłek mieszkańców miał więc zagwarantowaną realizację.

Szczegółowy opis całego procesu wraz z kosztami można znaleźć na portalu Baza Dobrych Praktyk Partycypacji.

Film opowiadający o zmianach w Chylonii