Mapy: Weekendowe podróże palcem

e-Palcem po mapach
Na weekend kilka linków do map o niecodziennej treści. Zapraszam w podróż po świecie architektury, urbanistyki i tym co kryje się w umysłach mieszkańców San Francisco.

Palcem po ekranie
ArchMaps to hiszpański blog prezentujący dokonania mistrzów architektury. Wpisy możemy przeglądać według nazwisk twórców, miejsc oraz czasu. Dzięki Google StreetView mamy dostęp do widoku obiektu od strony ulicy, a w wypadku jeśli dane nie są dostępne w tej technologii do zdjęć obiektu.

World Architecture Map to serwis podobnym, ale o znacznie większej bazie danych. Obecnie mamy w nim 5019 obiektów. Oprócz powyżej  opisanych opcji mamy możliwość przeglądania budynków według stylów oraz tagów (np. według interesujących części obiektu). Oprócz lokalizacji na mapie widzimy zdjęcia oraz linki związane z danym budynkiem.

Droga do mózgu
Visualizing Mental Maps of San Francisco to projekt realizowany na Uniwersytecie Berkeley. Jego celem było poznanie obrazu miasta, jaki mają w swoich głowach jego mieszkańcy. Kilkadziesiąt wywiadów pozwoliło na stworzenie map dzielnic, najważniejszych miejsc i przeszkód dla mieszkańców.

Metodologia badań jest wzorowana na opisanej przez Kevina Lyncha w książce "Obraz miasta". Ukazało się niedawno jej polskie tłumaczenie. Miłośników miasta zachęcam do lektury.

Prezentacja z projektu map San Francisco wg jego mieszkańców