Sonda: Czy wzdłuż ul. Kłodnickiej w Katowicach powinna powstać ścieżka rowerowa?

Propozycja "Kłodnickiego łącznika"
Od lipca 2011 r. na Platformie Konsultacji Społecznych Katowic toczy się dyskusja o możliwości wydzielenia trasy rowerowej wzdłuż ul. Kłodnickiej (szczegóły w wątku "Trasy i ścieżki rowerowe, sporty rowerowe, TdP"). "Kłodnicki łącznik" jest szansą na zmianę funkcji systemu tras rowerowych z rekreacyjnego na komunikacyjny, czyli umożliwiający bezpieczne dotarcie na rowerze do centrum miasta.

Przedstawiciele Wydziału Rozwoju Miasta oraz Wydziału Promocji stoją na stanowisku, że mieszkańcy domagają się stworzenia większej ilości miejsc postojowych a nie ścieżki i przywołują argument w postaci "wpływających wielu pism". Niestety nie chcą podać ich liczby, zasłaniając się ustawą o dostępie do informacji publicznej. NaszaPrzestrzen.pl postanowiła zapytać więc wszystkich użytkowników co sądzą o tym pomyśle.


Jest rozwiązanie
Na forum pojawiły się sugestie, jak można rozwiązać ten problem, dzięki lepszemu wykorzystaniu przestrzeni ulicy (zobacz post na forum). Niestety nie spotkały się one z zainteresowaniem magistratu.

Poprowadzenie trasy rowerowej ul. Kłodnicką to szansa na połączenie ścieżek rowerowych w okolicach śródmieścia. Do tej pory siedem tras wyznaczonych na terenie Katowic jest podzielonych na zachodnie i wschodnie. Łączę się tylko w Parku Zadole trasą rowerową nr 3 biegnącą ul. Jankego.

Faktycznie więc wszystkie trasy mają charakter wyłącznie rekreacyjny (zobacz interaktywną mapę tras rowerowych). Dojazd nimi do centrum wiąże się zawsze z nadłożeniem kilku kilometrów, aby dostać się przez Dolinę Trzech Stawów i ul. Murckowskę w pobliże Spodka.

Kłodnicki węzeł
Trasa rowerowa biegnąca ul. Kłodnicką (następnie np. fragmentem ul. Kościuszki i św. Huberta) połączyłaby ścieżki nr 1 i 2. Dzięki temu mieszkańcy wszystkich dzielnic południowych mogliby dotrzeć nimi do śródmieścia w okolice Parku Kościuszki i ul. Górnośląskiej.

System tras rowerowych mógłby się zmienić z rekreacyjnego na komunikacyjny. Dzięki temu część osób mogłaby dotrzeć bezpiecznie do centrum na rowerze a nie samochodem. Korzyści z tego to nie tylko mniejsze zanieczyszczenie środowiska ale i mniejsze korki w centrum.

Proste pytanie
Portal NaszaPrzestrzen.pl chce zapytać wszystkich zainteresowanych o ich preferencje w sms'owej sondzie, która potrwa do końca października. Pytać będziemy nie tylko internautów, ale także mieszkańców i kierowców. To jest powód dla którego wybieramy wariant głosowania przez telefony komórkowe, a nie sondę internetową. W tym celu wykorzystamy niestety ulotki, za co przepraszamy. Zachęćcie do głosowania znajomych i nie-znajomych.

Wyniki sondy zostaną przekazane do Urzędu Miasta Katowice wraz z petycją dotyczącą utworzenia trasy rowerowej wzdłuż ul. Kłodnickiej. Oczywiście w wypadku, jeśli więcej osób zagłosuje za takim rozwiązaniem.

Wyniki sondy