Inicjatywy: Przemyślmy samochód

Proste porównanie
Mottem działań Marka Gortona - seryjnego przedsiębiorcy - jest doprowadzenie do zakwestionowania przez zwykłych ludzi roli samochodu w mieście. Uświadomienia sobie jakich spustoszeń dokonał ten wynalazek terenów wiejskich w mieście i jak zmienił postrzeganie przestrzeni, która nas otacza.

Inspiracje
W swojej internetowej prezentacji pokazuje jak zwężały się chodniki w amerykańskich miastach i jak umierało życie na ulicy. Przypomina też słowa burmistrza Bogoty Enrique'a Penalosy: Nie możesz mieć miasta przyjaznego dla ludzi i samochodów - tych rzeczy się nie da pogodzić (przeczytaj artykuł o rozwiązaniach w tym mieście).

Jednak działania Marka Gortona nie ograniczają się do blokad ulic i protestów. Analizuje on system transportowy i proponuje rozwiązania rozdzielające obszary przeznaczone dla samochodów i ludzi.

Możliwości jest wiele a przykłady można czerpać z całego świata. Kopenhaska sieć ulic tylko dla pieszych z ruchem rowerowym, ale dostępnych dla danego obszaru samochodem. System szybkich autobusów z Bogoty i Kurytyby to kolejne pomysły, które Mark Gorton chciałby przenieść do miast amerykańskich.

Algorytmy
Jednocześnie poza marzeniami i wizją Mark Gorton jako szef Tower Research Capital LLC inwestuje w instytucje, które pozwalają lepiej zrozumieć zachowania ludzi w mieście. Jego fundusz inwestycyjny koncentruje się właśnie na wyszukiwaniu i wspieraniu podmiotów, które mają pomysły na testowanie i spieniężanie algorytmów, mogących lepiej zaspokoić potrzeby mieszczan.

Wśród podmiotów, które powstały dzięki jego wsparciu są m.in. OpenPlans - organizacja mające na celu udostępnienie danych publicznych i dzięki temu poprawienie jakości infrastruktury transportowej, OpenTripPlanner - portal umożliwiający optymalne zaplanowanie podróży bez użycia samochodu, OpenGeo - program do analizy przestrzennej informacji.

Zobacz prezentacje