Inicjatywy: Skaner Miejski - wyniki

W dniach 18-19 czerwca 2011 r. w Poznaniu odbył się Pierwszy Kongres Ruchów Miejskich, zainicjowany przez Stowarzyszenie My-Poznaniacy. Obecnie zrzesza on organizacje z siedemnastu miast Polski.

Miejski Skaner Wyborczy to próba wspólnej debaty o sprawach miejskich z kandydatami do parlamentu. 15 września 2011 r. akcję rozpoczęła konferencja prasowa w Polskiej Agencji Prasowej. Zbieranie danych od kandydatów zakończyło się 3 października.


Organizatorzy
W Katowicach jest ona koordynowana przez portal NaszaPrzestrzen.pl, Inicjatywę Napraw Sobie Miasto oraz Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej Bona Fides. Wyniki Miejskiego Skanera Wyborczego zostaną przedstawione w trakcie Kawiarenki Obywatelskiej, która odbędzie się 6 października 2011 r. w katowickim Teatrze Korez.

O co chodzi?
Organizacje skupione w ramach Kongresu Ruchów Miejskich przygotowały dwanaście pytań dotyczących  demokracji miejskiej, ładu przestrzennego oraz rewitalizacji miast. Dodatkowo katowiccy koordynatorzy opracowali jedno pytanie dotyczące ustawy metropolitalnej, czyli regulującej ewentualne powstanie metropolii m.in. na Śląsku.

Prasa o Skanerze
Akcja była kilkakrotnie opisywana w prasie m.in. 2011-09-15, Gazeta Wyborcza, 2011-09-22, Autoportret - pismo o dobrej przestrzeni oraz 2011-10-02, Gazeta Wyborcza. Ta ostatnia publikacja stanowiła część serii artykułów, które ukazały się w prawie wszystkich lokalnych dodatkach tej gazety.

Wyniki skanera
W Katowicach do udziału w Miejskim Skanerze Wyborczym zaproszone zostały drogą emailową wszystkie sztaby wyborcze. Dodatkowo przekazano telefonicznie informacje do siedzib regionalnych partii o akcji z prośbą o wypełnienie interaktywnej ankiety w emailu lub na stronie internetowej.

Niestety odpowiedziała tylko dwójka kandydatów: Maria Nowak z Prawa i Sprawiedliwości oraz Zbyszek Zborowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W większości pozostałych partii brak odpowiedzi tłumaczono ograniczoną ilością czasu w okresie kampanii wyborczej.

Odpowiedzi kandydatów są prawie identyczne. Różnie odpowiedzieli tylko w dwóch pytaniach (nr 6 i nr 12). Przy czym ostatnie pytanie dotyczyło stopnia zaangażowania w promowanie polityki miejskiej na forum parlamentu i odpowiedzi różniły się jedynie stopniem zaangażowania.

Pełne wyniki Miejskiego Skanera Wyborczego - Katowice