Urbanistyka: Kiedy powstało pierwsze miasto?

Mieszczański dostatek
A.C. 7500
Dla wielu osób miasto to ciągle uosobienie tego co złe na świecie. Romantyczna wizja przyrody, zniszczonej przez cywilizację to wątek obecny od stuleci w sztuce. Miasto nie jest jednak wynalazkiem epoki przemysłowej. Wtedy jedynie zaczęły się one rozrastać do wielomilionowych rozmiarów, ale takich metropolii ciągle na świecie jest mniej niż normalnych miast.

W Polsce blisko 56 proc. miast ma poniżej 10 tys. mieszkańców (dane GUS ze stycznia 2011 r.). Według archeologów pierwszym takim miastem było Çatalhöyük (przeczytaj o historii miejsca). Powstało ok. 7,5 tys. lat p.n.e. w południowej Turcji. W miastach ludzie więc żyją blisko 10 tys. lat.

Mieszczanin Turkiem
Çatalhöyük rozłożone było na dwóch wzgórzach, oddzielonych doliną rzeki. Jego mieszkańcy zajmowali się rolnictwem i hodowlą zwierząt. Mieszkali w dwupiętrowych domach. Na piętra wchodziło się po drabinie. Domy były w zwartej zabudowie.

Pod wpływem odkryć w Çatalhöyük zaczęto poszukiwać podobnych osiedli. Wkrótce okazało się, że podobne miasta istniały w wielu miejscach, np. Can Hasan, Erbaba i Suberde w Turcji, Abu Hureya w Syrii, Bouqras we wschodniej Syrii, Zagheh w północnym Iranie i Umm Dabaghiyah w północnym Iraku.