Czechy: Pocztówka z Pragi

Znajdź Freud'a
Kilka miesięcy temu prezentowaliśmy dobre przykłady przestrzeni publicznych Berlina. Dziś kolei na Pragę. W kilkunastu miejscach tego miasta można znaleźć niezwykłe rzeźby Davida Černego. Z założenia jego twórczość ma być kontrowersyjna. Jednak niektóre instalacje są robione, jakby przy okazji i czasem niełatwo jest je wytropić.

Najlepszym przykładem jest wiszący wysoko przy dachu kamienicy Zygmunt Freud. Dopiero po dokładnym znalezieniu lokalizacji na mapie i wpatrywaniu się w niebo można na niego natrafić. Podobnie jest z "Embrionem", który znajduje się kilka ulic dalej. Świecący płód jest umieszczony w rynnie na wysokości pierwszego piętra.


Sikacze Kafki
Najbardziej znaną w Polsce rzeźbą czeskiego twórcy są sikający przed muzeum Franza Kafki. Dwie postaci z brązu sikają do zbiornika, kształtem przypominającym Czechy. Mariusz Szczygieł w książce "Zrób sobie raj" pisał, że podobna instalacja w Polsce pewnie przez lata wywoływałaby fale protestów. W Pradze jest jedynie atrakcję turystyczną obok przyciągającego turystów muzeum najbardziej praskiego pisarza. W Polsce w poznaniu można zobaczyć pomnik Golema tego twórcy.

Co jeszcze?
Poniższa mapa przedstawia lokalizacje rzeźb Davida Černego oraz kilka innych atrakcji alternatywnych do zobaczenia w Pradze. Warto "U Niedźwiadka" wypić najmocniejsze piwo świata - X33 (12 proc. alkoholu) i posłuchać wypowiadanych z dużą częstotliwością słów gości "See, this's the strongest beer in the world!" Miłośnicy dizajnu powinni zajrzeć do sklepu Modernista, a mody przejść ulicami Czech Fashion Center.

Prezentacja filmowaMapa
Pokaż Praga na większej mapie