Przykłady: Co wolno przy domu?

Animowane przepisy
Niedawno prezentowałem waszyngtońskie opracowanie dotyczące praw i obowiązków użytkowników przestrzeni publicznych stolicy USA (przeczytaj tekst). Dzisiaj kolejny przykład z Wielkiej Brytanii, pokazujący, że udział w planowaniu przestrzennym nie musi ograniczać się wyłącznie do fachowców.

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych i samorządu uruchomiło "Planning Portal", którego celem jest ułatwienie dostępu do informacji przestrzennych wszystkim zainteresowanym z terenu Anglii i Walii. Serwis jest miejscem, które pozwalam w "jednym e-okienku" załatwić nie tylko wszystkie sprawy dotyczące procesu planowania, ale także uzyskiwania zgód na działania objęte przepisami planistycznymi.


Klik i wiem
Najlepszym przykładem prezentacji uregulowań dotyczących obowiązków nakładanych przez prawo miejscowe są dwie animacje interaktywne "Dom" i "Taras". Wystarczy kliknąć na element domu (np. rynnę lub szyld), aby zobaczyć czy ich wymiana lub umieszczenie wymaga od nas podjęcia najpierw kroków prawnych.

Portal służy też składaniu podań o wydanie zezwoleń np. na budowę domu. Złożone dokumenty on-line trafiają później do odpowiedniego wydziału magistratu w naszej miejscowości. Ciekawie rozwiązano problem uzyskiwania map, będących nieodłącznym załącznikiem każdego wniosku. Serwis akredytuje cztery prywatne serwisy, udostępniające mapy w skali 1:500. W serwisie eMapSite cena za mapę dla domu jednorodzinnego to ok. 65 zł. Dodatkowo mamy szereg kalkulatorów, które pozwalają obliczyć inne koszty, związane z naszym wnioskiem.