Przykłady: Urbanistyka - wersja dla człowieka

Slajdy z prezentacji zmian planu
W ostatnim czasie prezentujemy dobre przykłady wyjaśniania zawiłości przepisów planowania przestrzennego (przeczytaj tekst o Anglii i Waszyngtonie). Dziś przykład z Nowego Jorku. Wydział Planowania Miasta ma nie wyróżniającą się stronę internetową. Trochę linków do przeglądarek danych geograficznych i statyczne linki.

Kiedy jednak chwilę się na niej zatrzymamy okaże się, że ukrywa ona niezwykłą maszynerię. Wystarczą dwa lub trzy kliknięcia, aby dotrzeć do planów miejscowych dla swojego sąsiedztwa. Nie trzeba przy tym korzystać nawet z mapy!

ZenPlan
Ascetyczne są informacje o planach miejscowych - cztery linki przy każdym. Jest to jednak ascetyzm bliski Zen. Kiedy klikniemy na każdy z nich  dowiemy się wszystkiego o danej lokalizacji (np. zmiana planu dla Upper West Side). Zobaczymy prezentację, zdjęcia, mapy z obecną sytuacją a także plany zmian oraz proste wizualizacje trójwymiarowe (zobacz ilustrację tekstu). Dodatkowe informacje są w plikach Adobe Acrobat, więc wszystko szybko działa. Na końcu zaś mamy tabelę z harmonogramem prac i konsultacji nad planem.

Kiedy wejdziemy na podstronę o danej dzielnicy zobaczymy prostą mapę. Poniżej kilka linków. M.in. do bazy danych o mieście, w której np. możemy sprawdzić ile było w ostatnim roku zgłoszonych próśb o usunięcie dziur w drogach (przejdź do statystyk).

Prostota i brak wodotrysków - serdecznie polecam! Szczególnie polskim urzędnikom i twórcom Biuletynów Informacji Publicznej.