Gość: Gry miejskie

W co grasz?
Poniższy tekst jest wpisem gościnnym, przygotowanym przez Annę Rumińską z wrocławskiej Inicjatywy Edukacyjnej eMSA. Śródtytuły pochodzą od redakcji.


Wrocław lubi gry planszowe i plenerowe. Nie tylko Wrocław. Ludzie lubią grać. Ludzie lubią być w grupie. Ludzie lubią być w przestrzeni publicznej miasta.

W szachy gra ulica Wita Stwosza, niestety jeszcze nie na chodniku - tam ma swoją siedzibę Klub Szachowy Polonia Wrocław. W szachy gra "marina" na przeciwko głównego gmachu Uniwersytetu - na tarasie od 2011. W karty gra osiedle Nadodrze i osiedle Ołbin. Plac Strzelecki i Plac Staszica czekają na szachistów. W niektórych podstawówkach dzieci grają w szachy na przerwach - nie tylko we Wrocławiu, również Sobótce.

Pionki potrzebne od zaraz
Nowowiejska niestety ma planszę plenerową, ale nie ma figur, więc skwer pod tym względem umiera. A gdyby tak fontanny typu dry-plaza (te płaskie, zrównane z terenem) projektować z nawierzchnią planszy szachowej, aby w zimie funkcjonowały jako szachy? Dlaczego nie? Może spółka Hala Ludowa podchwyci nasz pomysł...?:)

Nie każdy ma szachy w domu, co innego karty albo bierki, w które chętnie gramy w restauracji Pergola koło Hali Stulecia. Równie miło grałoby się w warcaby czekając w kolejce na wejście w Noc Muzeów do Centrum Poznawczego - zaproponowaliśmy w dziale marketingu Hali Stulecia, aby w 2013 roku ustawić falę z krzeseł w miejscu kolejki i rozdać gry planszowe:)

Karty, bierki, kulki, pchełki - takie mikro-gierki mieszczą się dobrze w kieszeni, łatwo je przynieść, więc efekt integracyjny i towarzyski murowany. W czasie Splot Szewska przechodnie chętnie grali w warcaby zrobione z butelkowych korków i kawałka pleksi. Graliśmy też bardzo chętnie w fantastyczną grę logiczną Quorridor zakupioną w Centrum Gier Bard oraz w up-cyclingowego dmuchotora wykonanego przez nas - to nasza pierwsza upcyclingowa zabawka:) W BARD grano też w Warhammera i Władcę Pierścieni - gry strategiczne z użyciem linijki i z fantastycznymi figurkami, które dodatkowo rozwijają precyzyjne zdolności manualne i artystyczne (precyzyjne malowanie...).

Nowa tradycja
Na czwartym Splot Szewska grano też w gry logiczne Abalone i Offboard. Graliśmy też w afrykańską awaru dzięki animacji Stowarzyszenia Wielosfer.

Warto zatem rozwiązać problem znikających lub zbyt kosztownych plenerowych figur szachowych. W dobie upcyclingu nie jest to trudne, figury można wykonać choćby z pustych 5-litrowych butli po wodzie mineralnej (mają uchwyty:). Wrocław lubi gry. Może nawet kocha...? Budujmy więc na tym naszą kulturę przestrzeni publicznej miasta.