Meble: Bezpieczne place zabaw

Hiszpańskie pomysły na zabawę
Kilka dni prezentowałem meble miejskie hiszpańskiej firmy Benito. Dzisiaj kolej na place zabaw. Materiał oparty jest o otrzymaną informację od przedstawiciele producenta w Polsce.

W polskich miastach brakuje miejsc przeznaczonych i przystosowanych do aktywności osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza dzieci. Dziecko niepełnosprawne ma takie same potrzeby jak zdrowe. Pragnie miłości, kontaktu z rówieśnikami i przede wszystkim radości poprzez zabawę. Świat ludzi pełnosprawnych jest naturalnym otoczeniem, w którym wcześniej czy później dziecko niepełnosprawne musi odnaleźć swoje miejsce. Szansę na przebywanie w takim środowisku stwarza właśnie wczesna integracja.

Razem i bezpiecznie
Niestety miejsc gdzie takie dzieci mogą rozwijać i bawić się wśród rówieśników, a także zdrowych dzieci nie ma w naszych miastach za wiele. Co więcej obecnie na rynku dominują oferty placów zabaw przystosowanych przede wszystkim pod kątem zaspokajania potrzeb dzieci zdrowych. Ofert oraz bezpiecznych placów zabaw dla dzieci niepełnosprawnych brakuje, a przecież takie miejsca mogą być doskonałą alternatywną do spędzania radosnego czasu z dzieckiem.

Mówiąc o budowie placu zabaw z urządzeniami do ćwiczeń fizycznych oraz rekreacji, zwłaszcza przeznaczonego do korzystania przez osoby niepełnosprawne, nie można zapominać o przepisach. W myśl prawa polskiego szkoły i placówki podlegające Ministerstwu Edukacji i Nauki mają obowiązek nabywać tylko produkty posiadające certyfikat bezpieczeństwa, wydany zgodnie z rozporządzeniem z dnia 31 grudnia 2012 r. (Dz.U. 2003 nr 6 poz. 69).