Wydarzenia: Bunt miasta na Śląsku

Bunt na okładce
20 czerwca 2012 r. o godz. 17:00 w Klubokawiarnii "Rebel Garden" w Parku Śląskim odbędzie się dyskusja o kryzysie miasta. Przyczynkiem do rozmowy jest publikacja książki Davida Harveya "Bunt miast". Jest to jedno ze spotkań, odbywających się w czerwcu w całej Polsce.

Czy problemy, jakie trapią polskie miasta, możemy umieścić w globalnej perspektywie, nieodłącznej od dynamiki kapitału? Jak przeciwstawić się takim zjawiskom jak prywatyzacja i degradacja przestrzeni publicznej; upadek lokalnych wspólnot; deficyt tanich, dostępnych mieszkań; polityka cięć w edukacji, opiece, transporcie, czy świadczeniach socjalnych? Jakiego rodzaju kategorię "dobra wspólnego" można dziś przeciwstawić polskim samorządowcom, którzy kierują miastem jak przedsiębiorstwem? Czy polskie miasta dorobią się własnych, silnych ruchów miejskich, takich jak Occupy?

Patronujemy
Na te pytania postarają się odpowiedzieć w dyskusji zaproszeni miejscy aktywiści i aktywistki, przedstawicielie środowisk akademickich i tych, którzy w zaczarowanym świecie konsumpcji czują się jeszcze obywatelami i obywatelkami.

W dyskusji panelowej udział wezmą: dr Borys Cymbrowski (socjolog, Uniwersytet Opolski, "Klub Krytyki Politycznej na Śląsku"), Maciej Szlinder (filozof, socjolog, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, "Praktyka Teoretyczna", "Fundacja ZaCzyn"), Paweł Wyszomirski (aktywista miejski z Katowic, portal www.naszaprzestrzen.pl). Prowadzenie spotkania: Łukasz Moll (politolog, "Zieloni 2004", "Klub Krytyki Politycznej na Śląsku").