Wydarzenia: Śladami Le Corbusiera

Nie był, a jest
Do 4 sierpnia 2012 r. potrwają katowickie wycieczki śladami Le Corbusiera - grawera, który odmienił oblicze XX-wiecznej architektury. Jego stopa nigdy nie stanęła ani w Warszawie, ani w Katowicach, ani w Tarnowie, ale we wszystkich tych miastach można odszukać jego wpływy. Już 21 lipca będzie można wziąć udział w wycieczce po m.in. Os. Tysiąclecia i wytropić śląskie realizacje myśli słynnego Szwajcara.

Przedwojenna awangarda, zwłaszcza warszawska, aktywnie uczestniczyła w pracach CIAM – ogólnoeuropejskiej, modernistycznej międzynarodówki, skupionej wokół charyzmatycznego architekta. Inni pozostawali pod urokiem corbusierowskich form, adaptując je zwłaszcza w luksusowej architekturze mieszkalnej.

Urbanista kapitalizmu i komunizmu
Po II wojnie światowej, gdy najaktywniejsi apostołowie Le Corbusiera weszli w skład aparatu władzy, kiełkująca od lat fascynacja architektem została niemal zinstytucjonalizowana. Nawet w latach socrealizmu, gdy potępiano corbusierowskie formy, kwitły corbusierowskie idee, zwłaszcza urbanistyczne.

To dzięki temu od stolicy po małe miasta można dziś odnaleźć jego ślady i na przykładach nieraz dobrze znanych budynków zobaczyć, jak te idee (5 punktów architektury nowoczesnej, jednostka mieszkalna, „Karta Ateńska” czy brutalizm) przekładały się na rozwiązania; przekonać się, które zadziałały, które nie, a które znów mogłyby się sprawdzić.

Kolejne wydarzenia
  • 21 lipca, sobota, godz. 11, Wycieczka śladami Le Corbusiera – Park Śląski Zbiórka: przy Żyrafie 
  • 4 sierpnia, sobota, godz. 11, Wycieczka śladami Le Corbusiera – Katowice. Śródmieście północne i południowe Zbiórka: Dworzec PKP, plac Andrzeja.
Przewodnik po szlaku