Nasza Przestrzeń: Dworzec

Otwarcie zrekonstruowanego budynku katowickiego dworca zbiegło się w czasie z wydaniem książki Alicji Gzowskiej "Szesnaście żelbetowych kwiatów”. Stało się to impulsem do postawienia kilku pytań: czy wyburzenie budynku dworca miało sens, a jeśli tak, to czy zasadna była rekonstrukcja kielichów? Czy konieczne było odtwarzanie obiektu projektowanego 53 lata temu, czy Katowic, a może projektantów i inwestorów nowego obiektu nie stać było na obiekt na miarę XXI wieku? Czy szansa na dworcowy efekt Bilbao przeszła nam koło nosa?

Pytania te z pewnością pozostaną już tylko w sferze retorycznych rozważań i nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem tylko trzeba zaakceptować stan istniejący. Dlatego pojawiają się kolejne wątpliwości: czy nowy obiekt spełni swoje funkcje, ilu podróżnych stanie osłupiałych kiedy po wejściu zamiast kas zobaczą kawiarnię jednej z wielu obecnych w tym obiekcie sieciówek? W jaki sposób dworzec wejdzie w relacje z miastem, czy będzie jego wizytówką, czy spełni oczekiwania funkcjonalne i połączeń komunikacyjnych? A co z galerią handlową, która go zdominowała jeszcze zanim zaczęła przyjmować klientów? Czy nie będzie przeszkodą dla podróżnych? Czy tłumy kupujących prezenty bożonarodzeniowe będzie można ominąć spiesząc się na pociąg? Co mieszkańcy zyskają, a co stracą na takiej dominacji handlu? To kolejna lista pytań trudnych i prawdopodobnie nie mających odpowiedzi.

Możliwe, że za kilka lat ze łzą w oku wspomnimy wielką przestrzeń wnętrza dworca i Placu Szewczyka, a może wręcz przeciwnie będziemy cieszyć się, że udając się na zakupy podążymy do miejsca, gdzie nie pada nam na głowę, jest ciepło i czysto.

Zaproszenie przyjęli:
  • Alicja Gzowska (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego), 
  • dr Ryszard Nakonieczny (Wydział Architektury Politechniki Śląskiej), 
  • Tomasz Malkowski (ARCH), 
  • Paweł Jaworski (Fundacja Napraw Sobie Miasto, Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Katowicach) 
  • Prowadzenie: Anna Syska (Fundacja Napraw Sobie Miasto).
Podczas debaty będzie możliwość zakupu książki Alicji Gzowskiej "Szesnaście żelbetowych kwiatów" oraz obejrzenia fotografii dworca autorstwa Tomasza Kiełkowskiego.

Organizatorzy: Napraw Sobie Miasto oraz Księgarnia Zła Buka, Rondo Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydawnictwo Śląsk, Stowarzyszenie Moje Miasto, Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Katowicach, KATO-bar Patronat: Res Publica Nowa, ARCH, Polskie Radio Katowice, Gazeta Wyborcza, Autoportret. Pismo o Dobrej Przestrzeni.