Nasze pieniądze: Wniosek o budżet obywatelski [pisma]

W samo południe 18-ego stycznia katowiccy społecznicy wręczą przedstawicielowi magistratu świnkę skarbonkę. Ukryty w niej będzie wniosek o umożliwienie mieszkańcom bezpośredniego decydowania o tym na co chcieliby, aby wydawane były pieniądze z kasy miasta. Zmniejszające się wpływy do budżetu wymuszają - ich zdaniem - zmianę w podejściu do wydatków i konieczność koncentracji działań tam, gdzie w pierwszej kolejności oczekują tego Katowiczanie.

Z inicjatywy Fundacji Napraw Sobie Miasto i Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Bona Fides przedstawiciele organizacji pozarządowych z Katowic 16 stycznia podpisali list do prezydenta Uszoka o rozpoczęcie prac nad przyjęciem budżetu obywatelskiego. W najbliższy piątek wręczą go oficjalnie z prośbą o powołanie zespołu konsultacyjnego. Jego celem ma być wypracowanie rozwiązań, które pozwoliłyby mieszkańcom w 2014 r. bezpośrednio decydować o tym na co chcą, aby wydawane były pieniądze z kasy miejskiej.

Postulat ten po raz pierwszy został zgłoszony 26 listopada 2012 r. w trakcie debaty „Nasza Przestrzeń: Nasze Pieniądze” w KATO-barze z udziałem m.in. prezydenta miasta. - Jeżeli jest zapotrzebowanie na model bezpośredni to stwórzmy mechanizmy i realizujmy go. - mówił Uszok w trakcie debaty - Złóżcie propozycje i spotkamy się w tej sprawie w styczniu.

- Sercem miasta jest budżet. Za każdą myślą, ideą idzie energia ludzka, a energią jest pieniądz - mówi Dariusz Kraszewski, ekspert w zakresie budżetu obywatelskiego - Nie bądźmy idiotami. Nie dajmy się skanalizować tylko do życia prywatnego i narzekań na rządzących. Sami decydujmy na co chcemy przeznaczyć ponad połowę swoich dochodów, które oddajemy w podatkach - dodaje.

Budżet obywatelski to demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego. Po jego uchwaleniu samorząd miasta odpowiada za realizację zaplanowanych działań, zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi wydatków. Społecznicy chcieliby, aby pierwsze inwestycje finansowane z budżetu obywatelskiego zostały wybrane przez mieszkańców do realizacji w 2014 r. i realizowane w roku następnym. .